Trzej wielcy przemyślanie na nowym muralu w Przemyślu

Trzej wielcy przemyślanie na nowym muralu w Przemyślu

Zapowiadany od dawna nowy mural w naszym mieście został oficjalnie odsłonięty 23 maja br. na ścianie budynku przy ul. Wodna 11. Jest on poświęcony trzem przedstawicielom niezwykle zasłużonej dla Przemyśla rodziny Bystrzyckich: Michałowi, Tadeuszowi i Przemysławowi. Został ufundowany przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, a wydarzeniu towarzyszyła konferencja naukowa w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej.

Mural namalowany przez artystę Pawła Wołosa, który zajmuję się malarstwem sztalugowym i wielkopowierzchniowym, został odsłonięty przez trzy córki Przemysława Bystrzyckiego, którym towarzyszył Dyrektor IPN o/Rzeszów dr hab. Dariusz Iwaneczko oraz Prezydent Wojciech Bakun. Wśród gości tego wydarzenia znaleźli się m.in.: Wicewojewoda Podkarpacki Jolanta Sawicka, Wójt Gminy Przemyśl Andrzej Huk, Dyrektor MNZP Jan Jarosz, Wicestarosta Przemyski Marek Kudła, Wiceprezydent Miasta Bogusław Świeży, przedstawiciel Dowódcy Garnizonu Przemyśl, a także młodzież II Liceum Ogólnokształcącego, do którego uczęszczał Przemysław Bystrzycki i wielu innych znamienitych gości z córkami wspomnianego Przemysława, wnukami i innymi przedstawicielami rodziny.

Wicewojewoda Jolanta Sawicka odczytała list Wicewojewody Podkarpackiej Ewy Leniart, zaś zabierający głos w imieniu samorządu Miasta Przemyśla Prezydent Wojciech Bakun, przypomniał zasługi rodziny dla naszego miasta i złożył podziękowania:

– Ja przede wszystkim podziękuję IPN w Rzeszowie i Panu Dyrektorowi Dariuszowi Iwaneczko za to sukcesywne, mozolne odkrywanie kart historii. O rodzinie Bystrzyckich wielu przemyślan wie, jednak do takiego masowego odbiorcy trzeba dotrzeć w inny sposób. To nie jest moda na murale, ale upamiętnienie w formule, która w dobry i przystępny sposób trafia do nas wszystkich, a szczególnie ludzi młodych. Oczami wyobraźni widzę ludzi, którzy idąc ulicą Jagiellońską lub Wodną, przystaną na chwilę i zastanowią się co to za postaci upamiętnione na muralu. Być może dzięki temu będziemy chcieli dowiedzieć się czegoś więcej na temat tej bardzo zasłużonej dla Przemyśla rodziny.

Dyrektor IPN dr hab. Dariusz Iwaneczko zwrócił uwagę na podczas uroczystości:

– Każda z tych postaci zasługuje na osobne upamiętnienie. Michał – tytan pracy, niesamowity społecznik, który sam sobie wypracował majątek, a jednocześnie nie szczędził grosza na sprawy publiczne, był fundatorem Bursy dla biednej młodzieży rzemieślniczej, wiceburmistrz miasta. Tadeusz – wybitny wydawca, żołnierz Wojska Polskiego, obrońca Przemyśla w 1918 roku, architekt, wiceburmistrz, zginął zamordowany w zbrodni katyńskiej w Kijowie. I Przemysław, który został wyrwany w 1940 roku wraz z mamą i babcią do Kazachstanu na „nieludzką ziemię”, wyszedł z wojskiem generała Andersa, a jego siostra z armią Berlinga, najstarsza Zosieńka. Ta rodzina jak żadna inna taką soczewką losów wielu przemyskich rodzin i z obecnego podkarpacia i ich losów podczas II wojny światowej.

Zabierająca głos w imieniu rodziny prof. Elżbieta Wesołowska, córka Przemysława powiedziała:

– Z całego serca w imieniu rodziny, dziękuję wszystkim zaangażowanym w tę uroczystość. Wiemy na pewno, że wszyscy trzej panowie i kochane siostry naszego ojca patrzą z góry i cieszą się tą chwilą kiedy pamięć ożywa.

Przywołała też wspomnienie swojego ojca i anegdoty z jego życia:

– Ojciec chował nas trochę na żołnierzy. Dwa razy do roku robił uroczystą odprawę warty, nadawał nam kolejne stopnie, doszłam nawet do stopnia pułkownika. Lubił wojsko, ubolewał nad Ludowym, że to nie to. Ale kiedy mój mąż przyjechał w mundurze, był absolutnie zachwycony i zauroczony. Wszystkim Państwu kłaniamy się nisko, bo takiej chwili się nie zapomina. dziękujemy bardzo.

Wszyscy zainteresowani mogli dogłębniej poznać losy rodziny dzięki odbywającej się w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej konferencji naukowej. W tym samym dniu, w Poznaniu, Dyrektor tamtejszego oddziału IPN złożył kwiaty na grobie Przemysława, którego 100-lecie urodzin właśnie obchodzimy.

Warto wspomnieć, że kamienice: – Rynek 9 i Serbańska 7 w latach 1919 – 1953 były własnością Rodziny Bystrzyckich, W roku 1953 Zofia, Wieńczysława, Dobromiła i Przemysław Bystrzyccy przekazali kamienice na rzecz Skarbu Państwa. Od 1997r. stanowią własność Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. Mural zaś nie jest pierwszym upamiętnieniem tej rodziny. W 2010 roku, w Muzeum Historii Miasta Przemyśla, w kamienicy przy Rynek 9, (oddział MNZP) odsłonięta została tablica upamiętniająca tę rodzinę. Od 2012 roku Rodzina Bystrzyckich patronuje ulicy, łączącej Aleję Solidarności (obwodnicę) z ul. Kopernika.

Źródło: Urząd Miejski w Przemyślu

Previous Street Food Polska Festival w Przemyślu
Next Ponad 6 mln zł wyniesie rozbudowa powiatowej jednostki – Zakładu Opiekuńczo- Leczniczego w Przemyślu.

Może to Ci się spodoba

Wpadł z narkotykami, bo wszczął awanturę

Policjanci z Przemyśla zatrzymali mężczyznę, który posiadał przy sobie marihuanę. 34-latek wpadł, ponieważ będąc pod wpływem alkoholu, awanturował się w domu. Słysząc, że rodzina wzywa Policję, uciekł. Mężczyzna usłyszał zarzut

Groźnie wyglądająca kolizja na ul. Krakowskiej w Przemyślu

W groźnie wyglądającym zderzeniu dwóch pojazdów na szczęście nikt nie odniósł poważnych obrażeń. Z wstępnych ustaleń wynika, że kierujący volkswagenem bora, nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze i

Oszustkę zdradzi charakterystyczny tatuaż

Do 8 lat pozbawienia wolności grozi kobiecie, która żeby nie zapłacić za perfumy przełożyła je do opakowania po tańszym kremie i skorzystała z kasy samoobsługowej. Została rozpoznana przez pracownika drogerii,

Policjanci wyjaśniają okoliczności tragicznego pożaru samochodu

Przemyscy policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśnia okoliczności pożaru volkswagena, który dziś rano palił się przy ulicy Mickiewicza w Przemyślu. Po ugaszeniu ognia przez straż, okazało się, że w spalonym wraku

Policjanci zatrzymali nietrzeźwego kierowcę alfy romeo

Kierujący alfą romeo, który chciał uciec przed policją był pijany, w jego organizmie było prawie 2 promile alkoholu. 30-latek wjechał w ławkę i uszkodził swoje auto. Mężczyzna stracił prawo jazdy

Uwaga na oszusta sprzedającego warzywa i owoce

Dwie mieszkanki Przemyśla straciły po tysiącu złotych. 85-latka oraz 79-latka zaufały nieznajomemu, który pod pretekstem sprzedaży warzyw i owoców, chciał rozmienić pieniądze. Apelujemy do wszystkich o niewpuszczanie do domów nieznajomych

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź