12 milionów Polaków z profilem zaufanym
#ePolakpotrafi! 12 milionów Polaków, czyli 40% dorosłych, ma już profil zaufany. Dzięki PZ potwierdzicie swoją tożsamość w internecie. Można go założyć za darmo, najszybciej – przez internet. Warto!
Profil zaufany (PZ) to środek identyfikacji elektronicznej. Mówiąc prościej – umożliwia potwierdzanie swojej tożsamości w internecie. Dzięki temu każdy – kto go ma – sprawy urzędowe może załatwiać z dowolnego miejsca i o dowolnej porze – online.
Szybkie wzrosty
Ostatnie miesiące to czas stale rosnącej popularności profilu zaufanego.
– Ma go już dokładnie 12 017 854 Polaków, z czego tylko od początku tego roku PZ założyło niemal 3,2 miliona osób – mówi minister Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. – Rosnąca popularność profilu zaufanego to najlepszy wyznacznik i dowód na rosnące zainteresowanie Polaków sprawami urzędowymi, które można załatwiać przez internet. Jest ich coraz więcej. Budujemy zaufanie Polaków do e-administracji, przekonujemy ich, że warto korzystać z rozwiązań, które dostarczamy – dodaje.
Profil zaufany powstał w 2011 r. Do 2016 r. korzystało z niego ok. 400 tysięcy osób. W większości byli to urzędnicy. Do 1 stycznia 2018 r. PZ miało 1 324 438 Polaków.
Na dowód rosnącej popularności profilu zaufanego mamy jeszcze kilka liczb:
- 25 lipca 2018 r. – 2 123 041 Polaków ma profil zaufany,
- 25 lipca 2019 r. – 4 040 657,
- 25 lipca 2020 r. – 7 491 893,
- 25 lipca 2021 – 12 017 854!
Łatwiej z profilem
Jeśli nadal nie wiecie, czym jest profil zaufany lub nie rozumiecie jak działa – chętnie Wam to wytłumaczymy.
Profil zaufany to zbiór danych o nas samych, przypisany do naszego numeru PESEL. Dzięki temu możemy potwierdzać swoją tożsamość w kontaktach z e-administracją. Tak jak podczas wizyty w tradycyjnym urzędzie – aby urzędnik miał pewność, że my to my – musimy wylegitymować się dowodem osobistym, tak w internecie „legitymujemy się” właśnie profilem zaufanym.
Jak go założyć? Najszybszy sposób na zdobycie profilu zaufanego to założenie go za pośrednictwem banku. Taką możliwość dają PKO Bank Polski SA, Santander, Bank Pekao, mBank, ING Bank Śląskiego, Alior Bank, Millennium Bank, kilkaset banków spółdzielczych oraz platforma Envelo.
Dlaczego to najwygodniejszy i najszybszy sposób? Dane w banku są wiarygodne (zostały uwierzytelnione podczas zakładania konta). Dzięki temu nie trzeba dodatkowo ich potwierdzać (w trakcie wizyty w punkcie potwierdzającym).
Bo to właśnie wizyta w jednym z ponad 1500 punktów potwierdzających jest kolejnym sposobem na założenie PZ. Wcześniej trzeba wypełnić internetowy wniosek.
W czerwcu uruchomiliśmy kolejny, wygodny sposób na potwierdzenie PZ – wideospotkanie z urzędnikiem.
Jeden PZ, wiele spraw
Co załatwicie z profilem zaufanym? Oto tylko kilka przykładów:
- bez wychodzenia z domu zgłosicie narodziny dziecka,
- zalogujecie się do Internetowego Konta Pacjenta, Platformy Usług Elektronicznych ZUS, czy konta Mój GOV,
- przez internet wyślecie pismo ogólne do urzędu,
- zgłosicie online zbycie lub nabycie pojazdu,
- zarejestrujecie się na szczepienie przeciwko COVID-19,
- zalogujecie się do e-usługi Twój e-PIT,
- możecie korzystać z naszej aplikacji mObywatel, czyli cyfrowego portfela na dokumenty,
- zawnioskujecie online o odpisy aktów stanu cywilnego,
- przez internet zameldujecie się lub wymeldujecie na/z pobyt stały/czasowy
i wiele, wiele innych. Listę wszystkich e-usług znajdziecie na GOV.pl.
Dajcie się przekonać – #ePolakpotrafi! Jeśli jeszcze nie masz profilu zaufanego, załóż go już dziś!
Co robią e-Polacy
Polacy coraz chętniej korzystają z rozwiązań e-administracji. Oto e-usługi, które w ubiegłym roku cieszyły się największą popularnością:
- usługi ZUS (ponad 23 miliony logowań),
- Internetowe Konta Pacjenta (19,5 miliona logowań),
- w 2020 r. Polacy złożyli przez internet ponad 9 milionów zeznań podatkowych,
- usługi na portalu praca.gov.pl (usługi elektroniczne urzędów pracy) – ponad 6 milionów logowań,
- ponad 5 milionów razy Polacy logowali się do bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO). To usługi dla przedsiębiorców pozwalające na załatwianie spraw związanych z koniecznością monitorowania gospodarki odpadami w Polsce,
- 3,4 miliona logowań do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEiDG). Podobna liczba logowań – do systemu monitorowania efektów projektów realizowanych w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego,
- Z usług na ePUAP i GOV.pl skorzystano łącznie prawie 5 milionów razy w tym:
- Polacy wysłali 2,2 miliona elektronicznych pism ogólnych,
- 0,7 miliona wniosków online o dowód osobisty,
- 0,5 miliona zgłoszeń online zbycia/nabycia pojazdu,
- po ok. 0,2 miliona elektronicznych wniosków meldunkowych, o odpisy aktów stanu cywilnego, zgłoszeń urodzin dziecka.
- z usług portalu biznes.gov.pl skorzystano łącznie nieco ponad milion razy
- 700 tysięcy logowań do usług Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.
#ePolakpotrafi!
Źródło: Urząd Miejski w Przemyślu
Może to Ci się spodoba
System obsługi sygnalistów w firmach i samorządach
System obsługi sygnalistów stał się nieodłącznym elementem funkcjonowania zarówno firm, jak i samorządów, które coraz bardziej zdają sobie sprawę z korzyści płynących z udostępnienia efektywnego i bezpiecznego kanału zgłaszania nieprawidłowości.
Wizyta węgierskiej delegacji w Przemyślu
13 sierpnia br. nasze miasto odwiedziła delegacja z regionu Szabolcs-Szatmar-Bereg w północno-wschodnich Węgrzech. Węgierskiej delegacji przewodniczył poseł parlamentu węgierskiego Pan Attila Tilki. Przybyłych gości powitał Prezydent Miasta Przemyśla Wojciech Bakun.
Działania Policji drogowej „BUS” i „TRUCK”
W czwartek 16 lutego 2017r. małopolska Policja drogowa na terenie całego województwa przeprowadziła działania ukierunkowane na kontrolę busów, autobusów oraz pojazdów ciężarowych. Szczególna uwaga zwracana była na sposób wykonywania zorganizowanego
Podsumowanie obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu w Szkole Podstawowej nr 21 w Krakowie
15 marca 2017 roku w Szkole Podstawowej nr 21 w Krakowie odbyło się uroczyste wręczenie nagród dla najlepszych drużyn biorących udział w grze wirtualno-terenowej, która została zorganizowana przez Komendę Wojewódzką
Nowoczesna pracownia rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej otwarta w Krakowie
W krakowskim szpitalu im. Ludwika Rydygiera otwarta została nowoczesna pracownia rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej. Ma zapewnić szybszą i bardziej precyzyjną diagnostykę onkologiczną. Zainstalowany tomograf komputerowy jest też bezpieczniejszy dla zdrowia pacjentów, wykorzystuje
Sprawca brutalnego rozboju został zatrzymany przez krakowskich policjantów
Policjanci z VI Komisariatu Policji w Krakowie zatrzymali sprawcę rozboju do jakiego doszło pod koniec listopada ubiegłego roku. Wówczas na wracającego po pracy do domu kierowcę MPK napadł mężczyzna. Usłyszał
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!